Rady dotyczące opieki

czwartek, 15 sierpnia 2013

Podczas urządzania klatki puśćmy wodze fantazji. Wiele naturalnych materiałów świetnie się do tego nadaje. Kora drzew i korzenie są najlepszym materiałem do gryzienia.

Wyściółka powinna być drobna, złożona z wiórków, pochodzących z nieprzetworzonego drewna. Wyściółka dla kotów jest nieodpowiednia dla wrażliwych stóp chomika. Jest bardzo twarda i kaleczy poduszki na jego łapkach.

Przy odrobinie zręczności zbudujemy domek samodzielnie. Powinien mieć wymiary 20 cm x 12 cm x 12 cm oraz średnicę wejścia 5 cm. Użyjmy materiału który nie jest szkodliwy dla zwierząt.

Wydrążone orzechy kokosowe mogą stać się ulubioną kryjówka naszego ulubieńca. 

środa, 14 sierpnia 2013

Nie oszczędzajmy, tam gdzie nie ma potrzeby. Klatka jest zakupem jednorazowym na dłuższy czas i powinna spełniać wymagania naszego włochatego kolegi.

Klatka nie powinna stać w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 15 C, gdyż w tych warunkach chomik zapada w sen zimowy.

Klatka z kilkoma piętrami daje małemu mistrzowi wspinaczek duże pole do popisu.

Klatki dla świnek morskich i królików nie nadają się z powodu zbyt dużych odstępów między prętami. Mały chomik uciekłby z niej natychmiast.

Pamiętajmy o tym, że w pierwszym rzędzie klatka ma spełniać wymagania chomika. Dla niego wygląd i kolor nie mają znaczenia.