Pielęgnacja

poniedziałek, 29 października 2012

Chomik jest gryzoniem, posiada cztery siekacze pozbawione korzeni, rosnące przez całe życie, które zużywają się tylko poprzez wzmożone gryzienie. Dlatego mały smyk powinien mieć wiele możliwości do ostrzenia swoich zębów na różnych patykach i twardym chlebie. Tak, jak u człowieka zdarzają się i u chomików przypadki krzywych siekaczy, które nie zachodzą na siebie, wobec czego nie mogą się zużyć. Zęby trzonowe są tak zwanymi zębami kanałowymi i nie rosną przez całe życie, dzięki temu nie ma z nimi problemów.

środa, 15 sierpnia 2012

Dziki chomik nie ma problemów ze ścieraniem pazurków, ponieważ kopie jamy, ale udomowiony ma mniej takich możliwości. W związku z tym trzeba kontrolować i w razie potrzeby obcinać pazurki, żeby się gdzieś nie zaplątały i nie popękały. Obcina się je zwykłym obcinaczem, z tym że nie wolno za bardzo skracać ani dotykać pazurka przy palcu. Najlepiej poprosić weterynarza o wytłumaczenie, jak prawidłowo to robić.

Dołączona grafika

wtorek, 14 sierpnia 2012

Należy regularnie czesać chomiki długowłose, żeby usunąć resztki jedzenia albo martwe włoski, które zwierzę mogłoby połknąć. Nie trzeba kupować specjalnej szczotki, wystarczy szczoteczka do zębów. Połowę ciała czesać w stronę główki, a drugą połowę w stronę ogonka.

 

czwartek, 09 sierpnia 2012

Zdrowe futerko

Sierść chomika jest barometrem jego zdrowia. Lśniące futerko oznacza zazwyczaj, że chomik jest dobrej kondycji. Zmierzwione matowe futerko jest pierwszą oznaką choroby.


Gruczoły

Ciemne, wilgotne, a nawet łyse plamki w okolicach bioder chomika nie są objawem choroby. Samce i samice mają gruczoły zapachowe, którymi zaznaczają swoją obecność na określonym terenie. Gruczoły te są zazwyczaj zakryte futrem, jednak dojrzałe samce często liżą ich powierzchnię, przez co plamki stają się bardziej widoczne.


Chomiki długowłose wymagają regularnej pielęgnacji

Chomiki wykorzystują zęby i pazurki do pielęgnacji własnego futerka, jednak to nie wystarcza, by dbać o nienaturalnie długą sierść. Chomiki długowłose powinny być przyzwyczajane do regularnego czesania za młodu, zanim sierść osiągnie pełną długość. Futerko należy czesać bardzo delikatnie, przy użyciu miękkiej szczoteczkiwtorek, 31 lipca 2012

Chomiki samodzielnie pielęgnują swoje futerko, więc rasy krótkowłose nie potrzebują pomocy właścicieli. Jeżeli czesanie sprawia chomikowi przyjemność, możemy szczotkować futerko miękką szczoteczką do zębów. Zabieg taki nie czyni mu krzywdy i pomaga usunąć nagromadzony w sierści brud i kurz. Chomik czesany codziennie przyzwyczaja się do zabiegów i nie przeciwstawia się, gdy jest to potrzebne do zachowania zdrowia. Pamiętajmy… nie kąpiemy chomika! Kąpiele stosujemy jedynie w skrajnych przypadkach (np. gdy chomik wpadł w lepką lub niebezpieczną dla zdrowia substancję).