Info

sobota, 27 października 2012

Jak już wspominaliśmy, chomiki z natury są samotnikami. Na wolności jedynie podczas godów znoszą obecność partnera, który krótko po tym zostaje odepchnięty. Dlatego hodowla jednego zwierzęcia jest właściwsza. Mimo to, obserwuje się czasami takie osobniki, dla których towarzystwo innego chomika jest przyjemnością. Jeśli więc nie odstrasza nas egocentryczne nastawienie naszego małego przyjaciela i chcemy trzymać dwa chomiki, musimy je ostrożnie do siebie przyzwyczajać.

Walki mogą mieć śmiertelny skutek

Podstawowym warunkiem przyjaźni między chomikami jest umieszczenie ich w osobnych klatkach. Tylko w ten sposób unikniemy sytuacji, w których dwa chomiki walczą w czasie, gdy my śpimy. Skutki tych walk najczęściej widzimy dopiero następnego ranka. Rany, które sobie zadają, mogą być groźne dla życia walczących zwierzątek. Zamieńmy ich klatki na tydzień. W ten sposób jeden zwierzak oswoi się z zapachem drugiego.


14:23, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 08 października 2012

Stanowcze NIE dla zbyt małych klatek!

Chomik potrzebuje przestrzeni życiowej, której nie da mu maleńka klateczka – nawet jeśli zwierzę będzie miało parogodzinne wybiegi. Optymalna powierzchnia podstawy klatki/akwarium/terrarium niezależnie od gatunku chomika to 100×40 cm i więcej, a 60×40 cm to absolutne minimum! Obowiązkowe wyposażenie chomiczego mieszkania to: domek, duży kołowrotek, zabawki, piaskownica (z piaskiem dla gryzoni), miseczka, poidełko i odrobina natury. 

  

Stanowcze NIE dla kołowrotków szczebelkowych i o średnicy mniejszej niż 20 cm!

Kołowrotek jest zazwyczaj ulubioną zabawką chomika. Żeby nie wpadały mu między szczebelki łapki, kołowrotek powinien być pełny bądź choćby przepleciony papierem, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i ochroni przed urazami kończyn. Drugim ważnym kryterium jest średnica zabawki – im jest większa, tym lepiej. Absolutne minimum średnicy to 20 cm, a dla chomików syryjskich wymiar ten powinien być jeszcze większy. Mały kołowrotek niszczy delikatny kręgosłup zwierzątka! Zadbaj, by Twój pupil miał zabawkę dostosowaną do jego wielkości!

  

Stanowcze NIE dla smyczy i kul do biegania!

Zła wentylacja, brak powietrza, niemożność samodzielnego wyjścia, stres zwierzęcia – to kilka z bardzo wielu argumentów przeciw używaniu kuli dla chomika. Ponadto zamknięcie w kuli uniemożliwia chomikowi odbieranie bodźców zewnętrznych zmysłami. Równie naganne jest używanie smyczy dla chomików. Szelki krępują ruchy chomiczka, są dla niego wręcz niebezpieczne – naciskając na drobne ciałko mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne! Zwierzę nie rozumie co się dzieje, stara się uciec od ucisku i napiera coraz mocniej. Jeśli kochasz swojego chomika nie skazuj go na to!  


18:18, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »

Chomiki są samotnikami. Nawet wśród osobników przebywających razem od urodzenia będzie dochodziło do walk,mogących się skończyć silnym poranieniem, a nawet śmiercią któregoś z przeciwników. Najlepiej przestrzegać zasady : jeden chomik na jedną klatkę. Wyjątkiem jest łączenie ar w celu otrzymania potomstwa, ale i tu należy pamiętać o kilku sprawach. Wprowadzamy samicę do klatki samca (nigdy odwrotnie), ale tylko , ale tylko w okresie rui. Jest to możliwe co cztery do sześciu dni. W tym okresie samica,lekko przyciśnięta w tylną część grzbietu, podnosi ogonek, a wprowadzona do samca, nie atakuje go. Nie można ich jednak zostawiać bez nadzoru, gdyż po kopulacji samica może być agresywna. Ciąża u chomików trwa 16-20 dni, a w miocie przychodzi na świat nawet 14 młodych! Są całkowicie bezbronne, ślepe i nieowłosione. Dla ich bezpieczeństwa nie zaglądajmy do gniazda na kilka dni przed porodem i kilka dni,po nim ,a już pod żadnym pozorem nie bierzmy małych do ręki! Samice,kwyczuwając obcy zapach na swoich młodych,odrzucają je i najczęściej zagryzają. Młode chomiki należy dosyć szybko oddzielić od matki (po trzech tygodniach) i nawzajem od siebie, gdyż dojrzałość płciową osiągają już po 40 dniach życia. Zdarza się,że kupując samiczkę,przynosimy do domu kilka osobników, o czym dowiadujemy się po paru dniach pobytu naszego zwierzątka. Przyczyną jest zbyt późne rozzdzielenie samic od samców w sklepie zoologicznym. Ze względu na wspomnianą zasadę (jeden chomik - jedna klatka ) zanim zdecydujemy się na młode , zastanówmy się czy będziemy je mieli gdzie oddać . Może to być skelp zoologiczny lub dom znajomych. Chętnych do kupienia warto również poszuakć prze internet.

 

08:44, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 października 2012

Chomiki są bardzo aktywne i muszą mieć możliwość wybiegania się. Jeżeli trzymamy je w klatce bez dodatków lub w terrarium, sami musimy dla nich zorganizować plac zabaw. Dobrze sprawdzają się rolki po papierze toaletowym, kamienie, gałęzie. Nasz pupil będzie się po nich wspinał i równocześnie zaspokajał potrzebę gryzienia. Plastikowe elementy nie są wskazane - nadgryzione, mogą być przyczyną zranień. Bardzo ważną zabawką, umożliwiającą bieganie, jest kołowrotek. Kupując go, należy zwrócić szczególną uwagę na to, żeby był wystarczająco duży ( średnica min. 15 cm ) i lekko się obracał. Bieżnia powinna być jednolita lub z niewielkimi odstępami między szczebelkami, by łapki zwierzęcia nie wpadały w szpary. Gdy chomik jest już oswojony, możemy wypuścić go z klatki. Uwaga ! Oswojenie nie ma nic wspólnego z posłuszeństwem i zwierzak napewno nie wróci na zawołanie. Przeciwnie - wciśnie się wszędzie tam, gdzie nie powinien : do każdej dziury i szpary. Dlatego starannie wybierzmy miejsce na wybieg i nie spuszczajmy podopiecznego z oka. Z wyznaczonego terenu usuńmy wszystko co stwarza niebezpieczeństwo dla naszego ulubieńca, a także przedmioty, które zagrażają jego ostre ząbki. Chomik nie jest typem leniucha - napewno nei będzie leżał na naszych rękach, czekając na pieszczoty. To wesoły i aktywny towarysz, z którym można się bawić i którego zabawy obserwuje się z przyjemnością. Bardzo często jest kupowany dla dzieci, jako ich pierwsze zwierzątko, przy którym uczą się opieki i odpowiedzialności. Należy jednak mieć świadomość, że małe dziecko może neichcąco skrzywdzić ulubieńca lub zostać przez niego ugryzione. Trzeba także wziąść pod uwagę, że chomiki są skore do zabawy wieczorami, kiedy maluchy kładą się spać. Uprzedźmy równeiż dzieci o konsekwencjach niekontrolowanego wypuszczenia zwierzątka na teren mieszkania.

09:05, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »

Chomik jest bardzo czystym zwierzęciem i sam dba o higieną, myjąc się kilka razy dziennie. Jeżeli z jakichś przyczyn nadmiernie się pobrudzi i musimy interweniować, nie kąpmy go !!! Wystarczy mokra szmatka i przetarcie futerka-reszty dokona jego języczek. Dbajmy natomiast o czystość klatki. Codziennie, gdy chomik się obudzi i wyjdzie z legowiska, sprawdźmy zawartość jego domku. Nagromadzone zapasy pokarmu mogą bowiem się zepsuć i zaszkodzić mu. Usuńmy odchody przeznaczoną do tego łyżeczką-chomik najczęściej załatwia swoje potrzeby w jednym miejscu. jeżeli zaobserwujemy, który kąt wybrał na toaletę, możemy spróbować położyć tak lekko przysypaną trocinami zakrętkę od słoika. Będzie ją potem łatwo wyjąć i umyć. Ściółkę z mieszkanka usuwamy raz w tygodniu, przemywając kuwetę ciepłą wodą, a raz w miesiącu obowiązkowo czyścimy ją słabym środkiem dezynfekującym i starannie spłukujemy. Miseczki na pokarm i pojnik należy myć dokładnie dwa lub trzy razy w tygodniu. Wodę najlepiej wymieniać codziennie, ewentualnie co drugi dzień.

08:41, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »

Po przywiezieniu chomika do domu dajmy mu czas na przyzwyczajenie się do nowego miejsca. Ważne jest, aby oswajać zwierzę wieczorem, gdy jest najbardziej aktywne. Posiedźmy trochę przy klatce, włóżmy do niej rękę, pozwólmy chomikowi ją obwąchać, spróbujmy delikatnie go pogłaskać. Oczywiście nie róbmy tego od razu w pierwszy dzień, ale stopniowo, dostosowując tempo do indywidualnych reakcji zwierzęcia. Niektóre osobniki już po kilku dniach będą miały ochotę wspinać się na rękę, inne zrobią to dopiero po kilku tygodniach. Jeśli chomik nie reaguje już ucieczką na nasz dotyk, spróbujmy go wyjąć. W tym celu wsuńmy pod zwierzątko obie dłonie lub tylko jedną-drugą przytrzymując je od góry. Małe osobniki można chwytać jedną ręką od góry, obejmując całe ciałko. Nigdy nie podnośmy chomika za sierść !!! Bardzo tego nie lubi i przy następnej próbie może ugryźć. 08:27, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 16 września 2012

Ferplast Transporter dla gryzonia Aladino Large


Aby przewieźć chomika ze sklepu do domu, będziemy potrzebować niewielkiego pudełka z otworami wentylacyjnymi. Możemy również zaopatrzyć się w plastikowy transporterek, który zapewni zwierzątku większe bezpieczeństwo i przyda się, by umieścić w nim chomika, gdy sprzątamy klatkę lub musimy z chomikiem wyjść na zewnątrz (wizyta u weterynarza, przejazd samochodem).
Transporter zamykany jest od góry i posiada bezpieczne zamknięcie. Wykonany jest z nietoksycznego materiału oraz posiada oddzielną część dolną.

19:30, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »

Poszukiwania chomiczka najlepiej zacząć od rozglądnięcia się za zwierzęciem, którego można zaadoptować, dając mu nowy, dobry dom. Sklepy zoologiczne oferują klientom duży wybór chomików, a ponadto pełen asortyment niezbędnych akcesoriów. Wybieramy sklep zoologiczny, w którym są odpowiednie wybiegi dla zwierząt, właściwe warunki sanitarne klatek i kompetentny personel obsługujący klientów. Innym źródłem chomików są profesjonalni hodowcy (których w Polsce niestety brakuje), których oceniamy według kryteriów podobnych do tych, które decydowały o wyborze sklepu. 

19:29, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 09 września 2012

Wady  -

-aktywne wieczorem i nocą

-nieodpowiednie dla małych dzieci

-bardzo płochliwe

-łatwo mogą utknąć w zakamarkach domu

 

Zalety +

-łatwe w hodowli

-nie wymagają dużych przestrzeni

-świetne towarzystwo do zabawy

-ładny wygląd

13:02, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »

RYSOPIS

Ciężar dorosłego osobnika: chomik syryjski 100-200g, chomik dżungarski 30-40g

Długość ciała: chomik syryjski 15-20 cm, chomik dżungarski do 10 cm

Ubarwienie: chomik syryjski najczęściej złocisty z jasnym brzuchem, zdarzają się jednak osobniki jednolite oraz odmiany jednobarwne; chomik dżungarski najczęściej jasnobrązowo - szary

Sierść: najczęściej krótka, miękka, jedwabista

Dojrzałość płciowa: około 40 dnia życia

Znaki szczególne: krótki (do 1,2 cm), nieowłosiony ogonek, torby policzkowe, gdzie przechowują pokarm; chomik dżungarski jest od spodu całkowicie biały, wzdłuż grzbietu przebiega charakterystyczna pręga

Długość życia: 2-3 lataSYSTEMATYKA

Gromada: ssaki

Rząd: gryzonie

Rodzina: chomikowate

Gatunek: chomik syryjski, chomik dżungarski12:56, zuziakenig , Info
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3