Akcesoria dla chomika

piątek, 18 stycznia 2013

Do budowy "łóżeczka" nadają się wszystkie naturalne materiały np. siano, słoma, ale także nieperfumowany papier toaletowy lub krótkie nitki lniane. Syntetyczna wata nie jest zbyt dobra, gdyż może prowadzić do zapchania policzków i oplatać się na łapkach chomika.

piątek, 02 listopada 2012

Istnieje możliwość połączenia dwóch małych klatek dzięki rurce łączącej (rysunek 1, 2 i 3), przez którą chomik będzie mógł wędrować do drugiej części domku. Przy odrobinie talentu majsterkowicza możemy sami zbudować klatkę odpowiadającą naszym wyobrażeniom. Ważne jest, aby klatka miała wyjmowany spód zrobiony z łatwego do użycia materiału oraz kilka dużych drzwiczek, przez które można bez problemu wyjąć chomika. Z finansowego punktu widzenia nie opłaca się jednak samodzielnie budować klatek. Poza tym czasami duża klatka dla ptaków spełnia lepiej tę rolę niż dom specjalnie zbudowany dla chomika.

    Fragmenty rur

          Rura łącząca klatki

     Tunel dla chomika

 

 

wtorek, 07 sierpnia 2012

Chomikowi nie może nigdy zabraknąć wody. Absolutnie nie jest prawdą, że wystarczy mu woda z jarzyn i owoców. Najlepiej zamontować w klatce poidełko. Mały chomik nie pije dużo, ale codziennie musi mieć świeżą, czystą wodę. Poza tym każdego dnia trzeba sprawdzać czy poidełko dobrze działa, podkładając palec pod kulkę - wtedy woda powinna kapać.

Najlepsze są miseczki szklane, których chomik nie może pogryźć. Ewentualnie mogą być plastikowe, ale twarde z grubymi brzegami. Trzeba jednak dobrze je zamocować, żeby się nie przewracały. Nie trzeba kupować specjalnych pojemniczków, z powodzeniem można też wykorzystać nieużywane już naczynia kuchenne.

środa, 01 sierpnia 2012

Najlepiej w cichym, spokojnym pomieszczeniu z dala od przeciągów, okien i źródeł ciepła, ponieważ chomik źle znosi gorąco kaloryfera i słońca. Można położyć klatkę w sypialni, z tym, że trzeba pamiętać o tym,że chomik jest zwierzątkiem nocnym i będzie gryzł pręty oraz biegał wtedy, kiedy ludzie śpią.

wtorek, 31 lipca 2012

Absolutnie niezbędnym akcesorium jest kółko, które pozwala chomikowi rozruszać nogi również na malej przestrzeni. Jeśli klatka jest dość duża, można połączyć rulony, pudełeczka i inne przedmioty, po których chomik będzie biegał. Trzeba również pamiętać o gałązkach do ścierania ząbków.Nie wolno wkładać do klatki przedmiotów lakierowanych, ponieważ są toksyczne, ani niczego, co chomik może połknąć, a czego nie mógłby strawić.

           

Chomiki załatwiają się zawsze w tym  samym rogu klatki, więc można tam położyć pojemniczek z piaskiem. Klatka będzie zadbana, a nasz chomik uszczęśliwiony, ponieważ z natury jest czyścioszkiem.

 

 

poniedziałek, 30 lipca 2012

Do wymoszczenia gniazdka idealne są : absorbujący papier do pieczenia, papier toaletowy, podarte chusteczki higieniczne i siano. Słoma jest zbyt szorstka i mogłaby zranić pyszczek itorby policzkowe chomika.

Można kupić klatkę z plastikowym domkiem, który ma otwierany dach, co ułatwia czyszczenie.Chomik wyściela domek materiałem, jaki znajduje w klatce i robi z niego gniazdko, do którego wchodzi kiedy chce pobyć sam. Domek nie jest jednak konieczny, ponieważ chomiki lubią robić jamę w wybranym rogu klatki.

Dno klatki powinno być grubo posypane wyściółką wchłaniającą, ale nie może to być nic drażniącego ani pylistego. Najlepsze są puste kolby kukurydzy, trociny i przede wszystkim siano, z którego chomik często robi sobie jamę. Wszystko to można znaleźć w sklepach zoologicznych.Lepiej nie kupować ziarnistego piasku dla kotów, ponieważ chomik ma delikatne łapki i będzie mu się chodziło jak po kolcach.

           

 

 
1 , 2