Historia chomika

wtorek, 23 października 2012

Chomiki są to gryzonie z rodziny myszowatych i podrodziny chomikowatych. Różne gatunki tych zwierząt żyją w stanie dzikim, w naturalnych warunkach na wszystkich kontynentach prócz Australii. Polskę południową i środkową zasiedlił chomik europejski. Nie jest on jednak lubiany ani przez ludzi, którym ściąga z pól duże ilości ziaren zbóż i chowa w swoich kryjówkach, gromadząc zapasy żywności wielokrotnie przekraczające jego rzeczywiste potrzeby; ani przez zwierzęta - gdyż charakter ma kłótliwy, nie znosi, jak ktoś wchodzi na jego terytorium i ciągle stacza z tego powodu zażarte walki, rzucając się nawet na tak dużego przeciwnika jak pies.

Dziwne były dzieje tego zwierzęcia : opisany i sklasyfikowany jako odrębny gatunek w wieku 18 - potem zaginął. Nikt go już nigdzie nie widywał, nie spotykano go także w Azji północno-zachodniej, na terenach, które zamieszkiwali kiedyś jego protoplaści.

Wobec tego uznano ten gatunek za wymarły.

Całkiem niespodziewanie w r. 1930 prof. Aharoni z Uniwersytetu w Jerozolimie, podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Syrii, w pobliżu miasta Aleppo, natrafił, w głębokiej ziemnej kryjówce, na rodzinę chomików, składającej się z matki i 12 młodych chomicząt. Profesor troskliwie się nimi zaopiekował i szczęśliwie dowiózł wszystkie zwierzęta do Jerozolimy. Od miejsca znalezienia nadano im powszechnie nadaną nazwę chomików syryjskich. Trójka młodzieży z tej rodziny ( 2 samiczki i samiec ) trafiła do Anglii, gdzie wytrawni hodowcy i zoolodzy stworzyli im bardzo dobre warunki życia i wkrótce doczekali się od nich potomstwa. Chomiki syryjskie rozmnażały się bardzo szybko i wzbudzały ogólne zainteresowanie, wkrótce w Anglii potworzyły się kluby hodowców tych zwierząt, zaczęły także powstawać inne hodowle w innych krajach Europy i w Ameryce.

Do Polski pierwsze chomiki zostały przywiezione z Francji w roku 1950 i jak wszędzie szybko się rozmnożyły, zyskały sobie sympatię i obecnie stały się jedynymi z najczęściej hodowanych zwierząt domowych.

czwartek, 13 września 2012

Wśród hodowanych w domach gryzoni z tej rodziny dominują dwa gatunki - chomik syryjski i dżungarski. Ten pierwszy został odkryty w Syrii w 19 wieku, lecz bardzo szybko uznano go za gatunek wymarły. Dopiero w 1930 roku jeden z badaczy znalazł samicę z młodymi, które stały się przodkami hodowanych osobników. Chomik dżungarski trafił do naszych domów z terenów Rosji w latach 70. 20 wieku. Omawiane zwierzęta mają wrodzoną zdolność gromadzenia wszystkiego, co nadaje się do jedzenia. Pokarm przenoszą w torbach policzkowych, które - wypchane - sprawiają, że stworzonko wydaje się mocno przekarmione.

 

     chomik syryjski

 

              chomik dżungarski